Alergie u dětí

Po narození není imunitní systém vašeho dítěte ještě zcela vyvinutý. Každý den se jeho organismus učí, které molekuly jsou škodlivé a kterých si může nevšímat. Pyl, zvířecí srst, některé potraviny, čisticí prostředky nebo roztoči mohou být pro některé děti nebezpečné.

Podle lékařů je nejčastější alergií alergie na prach. Může postihnout i kojence. Malé děti jsou obzvláště vystaveny účinkům různých alergenů. Tyto děti dýchají rychleji a tedy vdechují více prachu.

Nejnebezpečnější je bílkovina obsažená ve výkalech roztočů. Je to velmi silný alergen, který způsobuje různé typy podráždění kůže a vyrážky. Může dráždit sliznice a způsobovat alergickou rýmu, a dokonce vést k atopické dermatitidě nebo astmatu.

Abyste zabránili vzniku alergie u vašeho dítěte, musíte se řádně starat o jeho okolí. Klíčovým faktorem v boji proti roztočům je prevence. Dodržováním určitých pravidel možná neodstraníte, ale určitě snížíte riziko alergie.

1. Koberce a předložky, zejména ty, které jsou vhodné pouze pro chemické čištění, jsou ideálním prostředím pro roztoče. Rizikové je také čištění koberců speciálními čisticími prostředky, protože obsahují látky, které mohou dráždit dýchací cesty nebo způsobovat kožní alergie. Úplně nejlepší je mít holou podlahu. Pokud však nechcete koberce úplně odstranit, raději zvolte malé, lehké, bavlněné a v pračce pratelné koberečky místo těžkých vlněných koberců.

2. Stejné nebezpečí představují i záclony a závěsy. Nejlepší volbou pro alergické dítě jsou rolety nebo plastové žaluzie, které lze snadno otřít vlhkým hadříkem. Osobně doporučuji dřevěné žaluzie. Nám se velmi osvědčily.

3. Měli byste používat slabé čisticí prostředky určené speciálně pro alergiky. Nejsou o mnoho dražší a nedráždí dýchací cesty ani pokožku vašeho dítěte jako standardní čisticí prostředky. Můžete také využít babiččiny rady. Například okna a zrcadla čistěte octem zředěným vodou.

4. Místo standardního vysavače můžete investovat do nákupu speciálního vysavače pro mokré čištění, aby se při úklidu nevířil prach. Je poměrně náročný na používání, protože po každém použití je třeba jej umýt a vyměnit vodu, ale je mimořádně účinný a odstraňuje prach mnohem lépe než běžný vysavač.

5. Utírat prach z nábytku byste měli každý den. Nejlépe to uděláte vlhkým hadříkem z mikrovlákna, protože kartáče nebo prachovky prach pouze víří, aniž by ho odstranily. Není třeba používat žádné čisticí prostředky, postačí voda.

6. Hračky a knihy by měly být uloženy v bednách nebo krabicích. Knihy, různé drobnosti a suvenýry je lepší uchovávat v uzamčených skříňkách než na policích, kde se na ně jen práší. Je dobré zvolit skříně a police od podlahy až do stropu. Nejlepší jsou dřevěné a laminované. Nejlépe se čistí voskovaným hadříkem, aby se prach usazoval pomaleji.

7. Doporučuji minimalizovat počet plyšových hraček, které jsou skvělým prostředím pro roztoče a těžko se udržují v čistotě. Samozřejmě nemůžeme vyhodit všechny plyšové medvídky a hadrové panenky, ale při jejich nákupu byste měli věnovat zvláštní pozornost tomu, zda je lze prát v pračce.

8. Oblečení se snažte uchovávat v uzavřených, ale větraných skříních nebo šatnách. Je lepší skladovat ho na věšácích než mačkat v policích. Místo standardních šuplíků nebo polic můžete namontovat kovové koše, které propouštějí vzduch a nehromadí se v nich prach. Nezapomeňte také chránit oblečení před škůdci. Místo naftalínu zavěste do skříně bylinky. Doporučuji rozmarýn, cedr nebo obecně známou levanduli. Jsou bezpečné pro alergiky.

9. Matrace a lůžkoviny jsou místem, kde se roztoči v ložnici vyskytují asi nejvíce. Zbavte se přírodního peří ve prospěch materiálů určených pro alergiky. Vyberte si lehkou matraci, kterou lze snadno sundat a vyvětrat. Alespoň jednou za měsíc ji obraťte. Snažte se každý den větrat lůžkoviny. Nezapomeňte pravidelně měnit a prát ložní prádlo. Každé ráno byste také měli uložit lůžkoviny do obalů nebo speciálních boxů, aby se minimalizovalo hromadění prachu.

10. Pohovka a křesla jsou jistě místa, kde vy a vaše rodina trávíte většinu času. Nejbezpečnější jsou ty z kůže nebo vinylu. Nehromadí se v nich prach a snadno se čistí. Pokud však vybíráte jinou tkaninu, ve které se nebezpeční roztoči mohou hromadit, zkuste zvolit takový model, u kterého můžete potahy sundat a vyprat.

11. V koupelně by měl být funkční ventilátor, který odvádí přebytečnou vlhkost. Ručníky sušte na radiátoru a každý druhý den je měňte. Vyvarujte se sušení prádla v koupelně, protože se tím výrazně zvyšuje již tak vysoká vlhkost vzduchu, což urychluje růst mikroorganismů. Před každým koupáním vyčistěte dětskou vaničku mycím prostředkem určeným pro děti. Opláchněte žínku a pečlivě ji vysušte. Měňte žínku několikrát týdně.

Snažte se byt co nejčastěji větrat. V létě a na jaře máte jistě stále otevřené okno, ale v zimě musíte pamatovat na větrání všech místností, zejména před spaním. Nepoužívejte osvěžovače vzduchu, protože mohou dráždit dýchací cesty. Místo toho můžete zavěsit svazek bylinek nebo je dát do vázy. Samozřejmě je třeba je často vyměňovat, aby se na nich nehromadil prach.

Nepřecházejte však z jednoho extrému do druhého. Udržujte dům čistý, ale ne sterilní, protože kontaktu s prachem a roztoči se stejně nevyhnete. Chodíme na různá místa: k prarodičům, tetě, kamarádům a později do škol a školek. To nejsou sterilní a bezprašná místa. Důležité je pečovat o kojence a děti tak, že jim vytvoříte správnou toleranci vůči vnějším alergenům, a dobrým základem pro rozvoj imunitního systému – zodpovědného za odolnost a toleranci – je zdravá strava již od narození, mateřské mléko a vyhýbání se agresivním chemickým látkám v domácnosti. Tato pravidla je třeba důsledně dodržovat, pokud je u dítěte diagnostikována alergie.

 

Zdroj: www.canpolbabies.com