Do šesti měsíců by se kojenci neměli vystavovat přímému slunci vůbec. Pod dva roky věku by se pak měla batolata chránit oděvem a nevystavovat polednímu slunci. Nejintenzivnější ultrafialové (UV) záření (což je jedna z rozhodujících složek slunečního záření pro organismus) je právě během poledních hodin, kdy jsou stíny krátké a slunce je vysoko. UV světlo proniká také vodní hladinou - až 50 procent záření se dostává do hloubky tří metrů. A v neposlední řadě UV záření prochází i sklem - pamatujte na to zejména při delší jízdě autem.
Nezapomínejte také na to, že stín i slunečník ochrání pouze částečně, a to jen proti přímému slunci. Vždy dochází k odrazu paprsků od povrchů v různé intenzitě (více od světlých povrchů, například bílé zdi). U vody je pak potřeba brát v úvahu odraz slunečních paprsků od písku nebo vody. A nespoléhejte ani na to, že se na obloze častěji prohánějí mraky. Oblačnost totiž intenzitu UV záření pouze zeslabuje, ale stejně se můžete vy a vaše děti opálit.
A jak tedy chránit kůži dítěte? Nejlepší je mu v první řadě dát barevné oblečení, které pohlcuje více UV záření, tenké bílé tkaniny chrání před sluníčkem výrazně méně, nebo pořídit speciální ochranné oděvy, kde je deklarovaný tzv. UPF faktor. Ten udává propustnost pro UV záření. Ochranným krémem se doporučuje mazat nejdříve v půl roce až roce věku kojence - konkrétně přípravky s fyzikálními “sunscreeny” neboli fotoprotektory, které fungují na mechanismu odrazu a kůži nealergizují. U dětí se dvojnásob vyplatí aplikovat tyto krémy s vysokým faktorem, lze je přitom použít i u ekzematiků. Vždy však bude lepší nejdříve přípravek vyzkoušet na malém kousku kůže.
Z naší nabídky můžeme doporučit plavky, koupací trička a čepice Bambino Mio s UPF faktorem 50+ - jsou vyrobeny z lehké rychleschnoucí tkaniny s obsahem spandexu pro maximální pružnost a jejich velkou výhodou je, že je lze prát v pračce a sušit v sušičce.